Sensas Challenge jest największym komercyjnym cyklem zawodów wędkarskich w Polsce.Celem zawodów jest rozpowszechnienie wyczynowego wędkarstwa spławikowego oraz rywalizacja w gronie najlepszych zawodników i doskonalenie własnych umiejętności.

Zawodnicy lubią startować w tych zawodach również ze względu na wysokiej wartości nagrody ufundowane przez firmę Sensas. Ósma już tura tegorocznego cyklu Sensas Challenge odbyła się na rzece Warcie w Świerkocinie. Organizatorem imprezy miał być sklep Sazan Gorzów Wlkp. przy współpracy z Kołem nr 8 „Kolejarz”. Na zawody zgłosiło się 34 zawodników z różnych miast Polski takich jak chociażby Wrocław, Łódź, Sieradz, Gorzów Wlkp. i okolice, Skierniewice, przy czym ci ostatni zameldowali się już o godzinie 5:20.

Kilka minut po godzinie 7 imprezę otworzył sekretarz zawodów Jakub Kowańdy, wręczając przedstawicielowi sieci sklepów wędkarskich Sazan – Sławkowi Richterowi, dyplom w podziękowaniu za dotychczasową współpracę oraz wszelką pomoc dla naszego koła wędkarskiego a przede wszystkim za pomoc dla gorzowskiej,wędkującej młodzieży.

O godzinie 7:30 rozpoczęto losowanie stanowisk i sektorów. Startujący zostali podzieleni na trzy sektory. Sektor A, który znajdował się na tzw. pierwszej ścianie, która jest mniej odwiedzana przez wędkarzy, ale za to bardziej rybna. Do tego sektora trafili między innymi:

- reprezentant kadry narodowej w wędkarstwie spławikowym, zwycięzca Grand Prix Polski oraz mistrz Polski, zwycięzca cyklu Robinson Super Cup – Artur Kulka.

- tegoroczny i ubiegłoroczny mistrz Okręgu Gorzowskiego, uczestnik mistrzostw Polski – Sławek Matelski

- zawodnik klubu Milo Polska, mistrz Okręgu Gorzowskiego w sezonie 2011, indywidualny mistrz Wielkopolski w sezonie 2013 – Damian Jackowski

Sektor B i C rozlokowany był tam, gdzie miejscowi zawodnicy zazwyczaj odbywają treningi oraz zawody na rzece Warcie. Teoretycznie miejscowi powinni poradzić sobie tutaj lepiej od gości, ale jak wiadomo teoria z praktyką nie zawsze idą w parze…

W sektorze B znaleźli się między innymi:

- zawodnik Team Sensas Białobrzegi, reprezentant kadry narodowej w wędkarstwie spławikowym, wielokrotny uczestnik Grand Prix Polski oraz mistrzostw Polski – Marcin Stańczyk

- zawodnik klubu Leszcz Poznań, uczestnik Grand Prix Polski oraz mistrzostw Polski – Krzysztof Orłowski

- zwycięzca zawodów Sensas z 2012 roku, które odbywały się również na Warcie w Świerkowinie – Krzysztof Kubasik

W sektorze C faworytem nr 1 był otwierający sektor Piotr Piotrowicz, znany w Polsce, chociażby z tego, że wygrał w 2011 w Poznaniu Colmic challenge. Ma również na swoim koncie vice mistrzostwo Polski w wędkarstwie spławikowym oraz zwycięstwo w GP Okręgu Gorzowskiego

Walczyć o jedynkę sektorową mieli z nim bardzo dobrze łowiący na wszelkich wodach płynących Kemal Yildiz, Jakub Kowańdy,

a także zamykający sektor Emil Siemaszko.

Jak widać w tym dniu wiele znakomitości zagościło na naszej ulubionej „ścianie”

Punktualnie o godzinie 10:30 sędzia główny Marek Przybylski dał sygnał na rozpoczęcie zawodów. W pierwszych minutach ryby ustawiły się zawodnikom w kulach. Większość startujących nie miała problemu z regularnym odławianiem małego i średniego krąpia.

Po około godzinie brania zaczynały słabnąć - wtedy trzeba było wykazać się wiedzą i doświadczeniem, żeby dalej móc łowić ryby. Większość zawodników rozpoczęła donęcanie, rzucając kule z ręki, tylko nieliczni wywozili zanęte kubkiem. Tak zrobili, zarówno Krzysztof Orłowski jak i Marcin Stańczyk z sektora B. Marcin dodatkowo do kubka pociął znaczą ilość gnojaków, co niemal od razu zaowocowało większymi rybami. Podobnie było u otwierającego sektor B Krzyśka Orłowskiego, z tym, że w jego łowisku pojawiły się leszcze.

Momentalnie za jego plecami zgromadzili się kibice, którzy do samego końca zawodów mogli obserwować fascynujące hole dużych ryb. Nie koniecznie wszystkie zostały wyjęte, nie mniej jednak kilka sporych leszczy zapoznało się z jego podbierakiem. Krzysztof łącznie zrobił wynik 11 790 pkt. co dało mu pewne miejsce pierwsze w jego sektorze.

Ponadto niemal całkowicie zablokował łowiącego po swojej prawej stronie,  Krzyśka Kubasika, który w tym dniu zakończył zawody z wynikiem niespełna 4 kg. Rozmawiając po zawodach ze zwycięzcą sektora dowiedziałem się, że najwięcej leszczy złowił na spławik o wadze 15 g, haki jakie używał to były milo 132 w rozmiarze 16, natomiast przynętą nr 1 były 3-4 białe robaki w kolorze fluo.

Sporo mniej od niego miał zdobywca pucharu za największą złowioną rybę – jazia o wadze 2210 pkt. Wiesław Deputat.

Zawodnik ten z wynikiem 7050 pkt. o włos wyprzedził kadrowicza Marcina Stańczyka - 7010 pkt.

W sektorze C obyło się bez niespodzianek. Doskonale znający tą wodę Piotr Piotrowicz nie dał szans swoim rywalom i pewnie wygrał sektor z wagą 12 875 pkt., choć początek nie wyglądał tak optymistycznie. Piotrek najpierw nie mógł wrzucić kul zanętowych podczas ciężkiego nęcenia, ponieważ wiatr zwiewał mu wędkę z podpórek rolkowych do wody. Później złamał wędkę i zmuszony był rozłożyć zapasową. Piotr ze swoją największą rybą w zawodach

Drugie miejsce w sektorze C zajął zamykający Emil Siemaszko, który przez trzy godziny łowił niewielkie krąpie a w czwartej godzinie, kiedy brania pod tyczką kompletnie ustały, zaczął łowić ukleje. Pozwoliło mu to zrobić dobry wynik  - 10 105 pkt. Emil jako jedyny zawodnik zajmujący drugie miejsce w sektorze osiągnął wynik ponad 10 kg. Około 2.5 kg mniej złowionych ryb miał trzeci zawodnik w sektorze C, młody ale już bardzo dobry zawodnik Piotr Rokicki.

Najwyższe wyniki (tak zresztą jak się spodziewałem) były w sektorze A. Damian Jackowski, łowiący jak w amoku małe krąpie, osiągnął najwyższy wynik w sektorze oraz całych zawodach – 13 170 pkt. Damianowi najlepiej łowiło się tego dnia na spławik 6 gramowy.

Bliski przekroczenia 10 kg był również najbardziej chyba utytułowany w tych zawodach Artur Kulka. Jego wynik 9940 pkt. pewnie pozwolił mu zając drugie miejsce wyprzedzając Gabriela Janiaka – 8600 pkt.

Po zakończeniu zawodów sędziowie rozpoczęli podliczanie wyników, zawodnicy i trenerzy natomiast udali się na poczęstunek przygotowany przez Roberta „Guliego”.

Po posiłku odczytane zostały wyniki zawodów, i tak:

WYNIKI:

1.Damian Jackowski 13 170 pkt.

2.Piotr Piotrowicz 12 875 pkt.

3.Krzysztof Orłowski 11 790 pkt.

4.Emil Siemaszko 10105 pkt.

5.Artur Kulka 9940 pkt.

6.Wiesław Deputat 7050 pkt.

7.Gabriel Janiak 8600 pkt.

8.Piotr Rokicki 7595 pkt.

9.Marcin Stańczyk 7010 pkt.

10.Dariusz Barański 7600 pkt.

11.Jacek Tórz 6790 pkt.

12.Władysław Mudrecki 6130 pkt.

13.Sławomir Matelski 6500 pkt.

14.Jerzy Sienkiewicz 6170 pkt.

15.Kemal Yildiz 5450 pkt.

Wymieniona piętnastka zawodników zagwarantowała sobie start w wielkim finale Sensas challenge 2014, który odbędzie się 4-5 październik 2014r. na Zalewie Szymanowice Klimatów. Ponadto pierwsza dziesiątka otrzymała cenne nagrody. Na przykład za pierwsze miejsce Damian Jackowski otrzymał najprawdopodobniej kosz firmy Sensas. Piszę najprawdopodobniej, bo to wynika z regulaminu Sensas challenge, a nie z faktu, że go mogłem podziwiać na własne oczyJ. Pozostałe nagrody również były najprawdopodobniej cenne i przydatne dla zawodnika. Dodatkowo Wiesław Deputat za największą rybę otrzymał puchar imienia Zbigniewa Denkiewicza, który wręczył mu Sławomir Richter.

Na koniec chciałbym gorąco podziękować kolegom z Koła nr 8 "Kolejarz" za pomoc w przygotowaniu całej imprezy a w szczególności Markowi Przybylskiemu i Jakubowi Kowańdy, a także Piotrowi Krawczykowi, Łukaszowi Modlitowskiemu, Andrzejowi Gacy i Stasiowi Wojciechowskiemu.

 

Pozdrawiam Krzysztof Rajtar

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Design & Hosting: AP SOFT |