Tegoroczne zawody spławikowe o tytuł Mistrza Koła nr 8 „ Kolejarz” zaplanowane zostały na maj - miesiąc, który cechuje słaba aktywność większości białych ryb, spowodowana tarłem, bądź odpoczynkiem po tarle. Od początku wiadomo było, że zawodników czeka nie lada zadanie, skusić do brania pojedyncze i chimeryczne ryby.

Dodatkowo prognozy pogody na dwudniowe zmagania były wręcz fatalne. Jeszcze w piątek czytało się o deszczowym weekendzie. Zawody podzielone zostały na dwie tury. Pierwsza miała odbyć się na  Kanale Ulgi w Gorzowie Wlkp., natomiast druga na rzece Warcie (jak później ustalono Warta w miejscowości Jeżyki-Wieprzyce).

Dzień pierwszy – Kanał Ulgi 17.05.2014r.

Do zawodów przystąpiło 20 seniorów, 4 juniorów i 4 kadetów. Sędzią głównym zawodów był tradycyjnie Zbigniew Denkiewicz. Bezzwłocznie przystąpiono do losowania stanowisk.

Jak to zazwyczaj bywa siły rozłożyły się nie równomiernie w sektorach. Większość faworytów trafiła do sektora A, a między nimi: Wiesław Deputat, Waldemar Kryński, Jacek Denkiewicz, Kemal Yildiz i Piotr Krawczyk.

Do sektora B trafili natomiast: Józef Haligowski, Krzysztof Rajtar i Bogdan Bednar.

Już pierwsze minuty zawodów pokazały, że nie myliliśmy się co do rybostanu. Pojedyncze brania płotek, praktycznie zero krąpia i uklei. Józef Haligowski w sektorze B odłowił kilka wymiarowych wzdręg, natomiast Krzysiek Denkiewicz dostał pięknego karasia o masie ponad 1 200 pkt. Po godzinie zawodów w sektorze A zawodnicy mieli po jednej góra dwie ryby. 

W drugiej godzinie zawodów w sektorze B koncert swój rozpoczął Łukasz Kościukiewicz, systematycznie zaczął odławiać bardzo przyzwoite leszczyki,

...które dały mu zwycięstwo w sektorze z wynikiem 3 235 pkt., przed Józefem Haligowskim 3 085 pkt. i Krzyśkiem Denkiewiczem 2 290 pkt.

W sektorze A, natomiast zanotowano najsłabsze wyniki w historii zawodów koła na tej wodzie. I tak sektor wygrał największy faworyt Wiesław Deputat z wynikiem 630 pkt., który po godzinie trwania zawodów był jeszcze na 0, przed Romanem Giżyckim – 555 pkt. i Drzewieckim Zbigniewem 445 pkt.

Sektory kadetów i juniorów bez niespodzianek. Wśród kadetów nr 1 Marcel Miszczyk z wynikiem 570 pkt., a wśród juniorów Mierzejewska Natalia – 235 pkt.

Ciepły posiłek, odczytanie wyników i szybko do domów, przygotowywać się do drugiej tury zawodów.

Dzień drugi – Warta Wieprzyce 18.05.2014r.

Rzeka Warta zawsze jest tym miejscem, które decyduje o mistrzostwie koła. Dzieje się tak za sprawą nieporównywalnie wyższych wyników wagowych w stosunku do Kanału Ulgi. Po sobotnim niepowodzeniu kilku faworytów głównymi pretendentami do tytułu mistrza w sektorze B stali się: Wiesław Deputat (wygrał na tej wodzie zawody Klubu Dorado na początku maja), Józef Haligowski a także Bogdan Bednar, który wprawdzie na Kanale Ulgi zajął czwarte miejsce w swoim sektorze, ale wylosował stanowisko zamykające zawody. Rzeczą pewną było, że w przypadku tego zawodnika możemy spodziewać się wysokiego wyniku.

W sektorze A walkę o zwycięstwo miał stoczyć Łukasz Kościukiewicz z dobrze czującym się na tym odcinku rzeki łowcą jazi Jackiem Denkiewiczem. 

Podobnie jak dnia poprzedniego ryby ustawiły się stanowiskowo i w przypadku środkowych miejsc wydłubanie jakiejkolwiek istoty graniczyło niemalże z cudem. Było to możliwe jeszcze w przeciągu pierwszej godziny zawodów, później pozostawało już tylko bezowocne pływanie i czekanie na „trzęsienie ziemi” ;). W swoim sektorze prawdziwą  lekcję połowu dużych ryb rywalom dał Jacek, łowiąc jednego leszcza i sporo jazi o łącznej wadze 5 975 pkt. Dało mu pewne miejsce pierwsze w sektorze z bardzo dużą przewagą nad drugim Krzysztofem Rajtarem – 1 525 pkt. zrobionych krąpiami oraz trzecim Stasiem Wojciechowskim – 1 210 pkt.

 

Sektor B pewnie wygrał Bogdan Bednar z wynikiem 14 530 pkt!

Drugi był Józef Haligowski z wynikiem 8 570 pkt. i pięknymi jaziami.

Trzeci natomiast Roman Giżycki łowiąc 2 860 pkt.

W końcu przyszedł czas na luźne rozmowy, wymianę doświadczeń, ciepły posiłek oraz to na co wszyscy czekali – wręczenie pucharów i podarunków przez vice prezesa koła Kemala Yildiz.

Po podliczeniu wyników okazało się, że mamy nowego starego Mistrza Koła nr 8 „Kolejarz” – Józefa Haligowskiego z 4 pkt. sektorowymi.

Drugim w łącznej klasyfikacji z 5 pkt. sektorowymi i wagą łączną 15 970 pkt. okazał się Bogdan Bednar.

A trzeci Roman Giżycki, również z 5 pkt. sektorowymi ale znacznie niższą wagą łączną 3 415 pkt.

Niewiele zmieniło się w przypadku juniorów i kadetów. Prowadzący po pierwszym dniu Natalia Mierzejewska z 2 pkt. sektorowymi oraz Marcel Miszczyk (pod nieobecność swojego największego rywala Igora Kowalskiego) również 2 pkt. sektorowe, nie oddali już zwycięstwa zostając mistrzami w swoich kategoriach wiekowych. 

Specjalne podziękowania dla sędziego zawodów „Dziadka” Zbyszka oraz serdeczne gratulacje dla zwycięzców.

Pierwsze trójki w Mistrzostwach Koła po dwóch dniach rywalizacji:

Kadeci:

1.Miszczyk Marcel 

2.Karolak Filip

3. Borkowski Przemysław

Juniorzy:

1.Mierzejewska Natalia

2.Sierpiński Piotr

3.Kubiak Tomasz

Seniorzy:

1.Haligowski Józef

2.Bednar Bogdan

3.Giżycki Roman

Wynik dnia – 14 530 pkt. kolegi Bogdana Bednara

Pełne wyniki zawodów opublikowane zostały na forum, w dziale Koła i Kluby – Koło nr 8 Kolejarz.


Pozdrawiam

Krzysztof Rajtar

 

 

Design & Hosting: AP SOFT |