Warta między Świerkocinem a Witnicą to odcinek, na którym od czerwca do późnych terminów jesiennych co weekend rozgrywane są zawody o różnej randze sportowej.  Ostatnia wielka impreza na ścianie to Mistrzostwa Polski Kobiet w 2009.

DOJAZD:

Obecnie najlepszy dojazd nad Wartę w Świerkocinie prowadzi przez Witnicę. Jadąc z Gorzowa  drogą 132 wjeżdżamy do Witnicy, w centrum tego niewielkiego miasta na skrzyżowaniu skręcamy w lewo.

Po  przejechaniu przez przejazd kolejowy kierujemy się około 6 km utwardzoną drogą w kierunku promu. Osobom nie znającym drogi radzę zachować szczególną ostrożność ze względu na hopki, które potrafiły sobie poradzić z niejedną miską olejową ;)

Około 100 metrów przed promem skręcamy w lewo w widoczną ścieżkę i delektując się urokami przyrody, ale wciąż zerkając na dziury pod kołami po około 5-8 minutach dojedziemy na widoczne miejsce zbiórki. 

CHARAKTERYSTYKA ŁOWISKA:

Warta jak i inne rzeki w tym roku ma bardzo niski stan. Zawodnicy startujący w zawodach w zależności od stanowisk mają od 130cm – 180cm gruntu w odległości  9-13 metrów.  Na szczęście nie przekłada się to na rybostan, który wciąż jest bogaty. Podstawową rybą łapaną na zawodach jest krąp, przyłów to jazie, leszcze i rozpióry. Wynik w krytycznej sytuacji można ratować batem – ukleja i płoć. Trzeba również być psychicznie przygotowanym na rybę, która na zestawie skróconym będzie miała absolutną przewagę siły, są to brzany, duże klenie, małe sumy i efektownie atakujące drobnicę bolenie.

W okresie letnim, gdy rozgrywane są zawody zwykle ściana zostaje wykoszona i zawodnicy widzą się niczym na Warcie W Poznaniu - zresztą kto wędkował w stolicy Wielkopolski na pewno nie będzie mieć problemów z przystosowaniem się łowiska.

Wachlarz spławików na Warcie jest bardzo szeroki. W zależności od preferencji zawodnika i gatunku ryby, na którą się nastawiamy warto być przygotowanym na gramaturę 6-25gr. To samo tyczy się uzbrojenia wędki,  gumy pełne to przede wszystkim przedział 1-1,4.

ZAWODY ROZGRYWANE W 2014 i 2015r:

http://wedkarskirelaks.pl/kola-i-kluby/kolo-nr-8/143-50-lat-kola-nr-8-kolejarz

http://wedkarskirelaks.pl/aktualnosci/zawody/119-otwarte-mistrzostwa-klubu-wks-dorado-gorzow-im-zbigniewa-denkiewicza

http://wedkarskirelaks.pl/sport/parks/122-sensas-challenge-2014-warta-swierkocin

I inne, które można znaleźć na stronie www.wedkarskirelaks.pl

Ściana w Świerkocinie to łowisko, znane przez większość zawodników uprawiających wędkarstwo wyczynowe. W kartach historii zapisał się Puchar Warty rozgrywany na dwóch brzegach rzeki. W okresie letnim na kilkudniowe biwaki zjeżdżają tutaj również wędkarze z całej Polski.

Polecam tę wodę również na prywatne łowienie, gdzie nie trzeba nastawiać się na wszędobylskiego krąpia. Szansa na złapanie wielkiego jazia czy leszcza jest bardzo duża. Przy odrobinie jakże potrzebnego szczęścia na Warcie można przeżyć swoją największą, wędkarską przygodę.

Pozdrawiam

Jakub Kowańdy 

 

 

 

Comments   

 
#3 grzes770 2015-07-05 09:01
Michał, tak. Prom na początku lipca wrócił z remontu i kursuje od 7-15:30. Koszt przeprawy to groszowe sprawy.
Jakub, przydałoby się dokładniej opisać lokalizację hopki na mostku: Mijamy po prawej stare budynki PGR-u, długi zakręt w lewo, zakręt w prawo (po lewej "betoniarnia") i hamujemy prawie do zera przed mostkiem.
 
 
#2 MICHAŁ 2015-06-24 22:28
Czyli jadąc od strony Słońska wystarczy w Kłopotowie przeprawić się promem i skręcić potem w prawo?
 
 
#1 miszawowa 2015-06-24 21:31
Świetne podsumowanie i reklama :) Brawo Kubek :)
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Design & Hosting: AP SOFT |